Youtubesta löytyvät reissun videot suurinpiirtein aikajärjestyksessä.
Alsace mutkat
Aiguille du Midi
Uudet lumet Megeve
Gorges de la Blanche
Verdon Ride
to Castellane from direction Digne
col de Moutiere
gorges le loup
gorges daluis
carcassonne timelapse
ax les Thermes downride
down to Andorra
Canillo to Ordino
la seu d'Urgell from Sort
Col d'Aubisque
Tarragona mountainroads
Spinning BMW RR
Valencia backroads
Guejar Sierra and autumn colours
Ruskaa Sierra Nevadassa
Winding road Granada - Guadix
to Almunecar from zoo
Almunecar road to zoo
Almunecar backroads 1
Almunecar backroads 2
wolfs in Almunecar zoo
Cerro de Lopera
Malaga road A7000
Atlas Meknes ErRachidia
Meknes ErRachidia
Vallee du ziz
Gorges du Dades
Gorges du Todra
Ouarzazate Zagora
Tizi'n'Tichka to Ouarzazate
Oukaimeden
Tizi'n'Test
Almunecar Serpot
karhu
Cala Enmedio
Barcelona costa
Imbros Gorge narrow point
kreeta
road to Santorini port
Santorini sunset timelapse
Santorini timelapse 4
Santorini timelapse Oia
Ants in Delphi camping
Exit from Delphi Apollon camping
Meteora Greece
Meteora
Turtles in Meteora area
Pamukkale
Göreme
Col de Cayolle
Col Agnel
Col de Vars
Col d'Allos
Guillestre to Izoard
North West 200
IOM lap
St Ninian
Glen Lough
Crosby
Ballaugh Bridge
Greg Ny Baa
Gooseneck
Guthries
Scotland
torstai 31. heinäkuuta 2014
keskiviikko 30. heinäkuuta 2014
Tilastoja
Matkalle kertyi pituutta yli 36000km, lähtö oli 3.10.2013 ja paluu 25.6.2014.
Pätkät merimatkojen väleissä :
Lisäksi oli jalkapatikassa laivamatka Doolin - Inishmore - Doolin
Leirejä oli 74.
The Nomadic Tour leirit google mapsissa
Eteläisin paikka : Ksar M'Hamid(Marokko) N29 47.900 W5 43.779
Itäisin paikka : Urgup(Turkki) N38 37.907 E34 55.235
Läntisin paikka : Achill saari(UK) N53 58.157 W10 10.669
Pohjoisin paikka : kämpillä
Korkein paikka : Pico Veleta 3395m
Korkein tie : Marokko, Dades 2912m N31 54.573 W5 39.705
valokuvia naksahti noin 16 000 kappaletta / 300GB
videota on kovalevyllä noin 90GB
Pyörään vaihdettiin 3 kertää öljyt/suodatin, kerran ketjut(n20000km) ja renkaat(28000km).
Takajarrusatula piti korjailla Epoxilla ja puolien johtoliittimiä piti puhdistella käyntiongelmien takia. Mittarin pyörittäjä pelasi noin 15000km, nyt kotona vääntelin pyörittäjän prikan niin, että se pyörittää rattaita :). Vika ei siis ollutkaan muovirattaassa niinkuin se yleensä on.
Pyörän kilometrit lienee nyt noin 350 000km.
Kuljettajalla on lihaskunto päässyt vähän rapistumaan, kävely on pitänyt aerobisen kunnon kohtuutasolla. Selkä on elpynyt, mutta tukilihaksia pitäisi voimistella. Olkapäissä on vanha ongelma, kun ajaessa koko ajan hiukan "puristaa" tankoa, niin olkapään etupuolen lihakset voimistuu ja lapaluiden lihakset heikkenee ja olat alkaa vetäytyä eteenpäin.
Pätkät merimatkojen väleissä :
- Suomi 600km
- Saksa - Ranska - Espanja 9400km google maps
- Marokko 4800km google maps
- Espanja - Ranska - Italia 5000km google maps
- Kreikka 600km google maps
- Kreikka, Kreeta 500km google maps
- Kreikka, Santorini 250km google maps
- Kreikka - Turkki - Kreikka - Italia 3300km google maps
- Italia - Ranska 2100km google maps
- Irlanti 1000km google maps
- Man saari 1000km google maps
- UK(Orkney välissä) 1500km google maps
- Orkney 250km google maps
- Ranska - Belgia - Saksa 700km google maps
- Suomi 600km
- Helsinki(Suomi) - Travemunde(Saksa)
- Algericas(Espanja) - Tanger Med(Marokko)
- Tanger Med(Marokko) - Algericas(Espanja)
- Brindisi(Italia) - Patras(Kreikka)
- Gythio(Kreikka) - Kissamos(Kreikka,Kreeta)
- Heraklio(Kreikka, Kreeta) - Thira(Kreikka,Santorini)
- Thira(Kreikka,Santorini) - Ateena(Kreikka)
- Eceabat(Turkki) - Canakkale(Turkki)
- Canakkale(Turkki) - Eceabat(Turkki)
- Igounimetsa(Kreikka) - Bari(Italia)
- Roscoff(Ranska) - Cork(Irlanti)
- Belfast(UK, Pohjois Irlanti) - Douglas(UK,Man saari)
- Douglas(UK,Man saari) - Liverpool(UK)
- Pentland Firth(UK) - St Margareths Hope(UK,Orkney)
- St Margareths Hope(UK,Orkney) - Pentland Firth(UK)
- Portsmouth(UK) - Le Havre(Ranska)
- Travemunde(Saksa) - Helsinki(Suomi)
Lisäksi oli jalkapatikassa laivamatka Doolin - Inishmore - Doolin
Leirejä oli 74.
The Nomadic Tour leirit google mapsissa
Eteläisin paikka : Ksar M'Hamid(Marokko) N29 47.900 W5 43.779
Itäisin paikka : Urgup(Turkki) N38 37.907 E34 55.235
Läntisin paikka : Achill saari(UK) N53 58.157 W10 10.669
Pohjoisin paikka : kämpillä
Korkein paikka : Pico Veleta 3395m
Korkein tie : Marokko, Dades 2912m N31 54.573 W5 39.705
valokuvia naksahti noin 16 000 kappaletta / 300GB
videota on kovalevyllä noin 90GB
Pyörään vaihdettiin 3 kertää öljyt/suodatin, kerran ketjut(n20000km) ja renkaat(28000km).
Takajarrusatula piti korjailla Epoxilla ja puolien johtoliittimiä piti puhdistella käyntiongelmien takia. Mittarin pyörittäjä pelasi noin 15000km, nyt kotona vääntelin pyörittäjän prikan niin, että se pyörittää rattaita :). Vika ei siis ollutkaan muovirattaassa niinkuin se yleensä on.
Pyörän kilometrit lienee nyt noin 350 000km.
Kuljettajalla on lihaskunto päässyt vähän rapistumaan, kävely on pitänyt aerobisen kunnon kohtuutasolla. Selkä on elpynyt, mutta tukilihaksia pitäisi voimistella. Olkapäissä on vanha ongelma, kun ajaessa koko ajan hiukan "puristaa" tankoa, niin olkapään etupuolen lihakset voimistuu ja lapaluiden lihakset heikkenee ja olat alkaa vetäytyä eteenpäin.
Tilaa:
Blogitekstit (Atom)